رسم خرید طلا برای عروس چگونه است؟

آداب و رسوم خرید طلا برای عروس

ازدواج و مراسم عروسی یکی از اتفاقات شیرین و مقدس زندگی است. این پیوند محکم و ناگسستنی در هر نقطه از ایران به شکل های متفاوت اجرا می شود. رسم خرید طلا برای عروس یک رسم مشترک است که این رسم در همه جای کشور و در بین خانواده آقا داماد ورسم خرید طلا برای عروس خانواده عروس خانم رایج است. معمولا خانواده داماد سهم بیشتری را در خرید طلا برای عروس خانم ها دارند از این رو بیشترین هزینه خرید طلا بر عهده خانواده داماد است. خرید طلا برای عروس دقیقا در چند مرحله انجام می شود. که ما در این بخش به بررسی این مراحل می پردازیم.

آداب و رسوم خرید طلا برای مراسم بله برون

بله برون اولین مراسم جدی بعد از خواستگاری است که در این مراسم خانواده داماد بعد از توافقات اصلی، هدایایی که از پیش خریداری کرده اند را تحویل خانواده عروس خانم می دهند. یکی از این هدایای ارزشمند این مراسم انگشتر نشان طلا است. که معمولا به صورت تک نگین است این انگشتر جذاب نشان از آغاز یک فصل نو از زندگی را برای عروس و داماد دارد.

رسوم خرید طلا برای مراسم عقد

 بعد از مراسم بله برون و مشخص شدن تاریخ عقد خرید هایی برای عروس و داماد انجام می شود که خرید حلقه طلا ازدواج یکی از رسم های اصلی است که  پیش از عقد و با حضور عروس و داماد و خانواده هایشان انجام می شود. در بحث رسم خرید طلا برای عروس انتخاب حلقه ازدواج مطابق با سلیقه دو طرف انجام می شود و عروس و داماد حلقه هایی طبق سلیقه خود انتخاب و خریداری می کنند. معمولا بیشتر عروس و داماد ها از حلقه های ست بیشتر استقبال می کنند.

رسوم خرید طلا برای مراسم عقد

هدیه طلا در حین مراسم عقد

هدیه عقد یکی از اصلی ترین آیتم مراسم عقد است که بعد از جاری شدن خطبه عقد و پس از اتمام آن توسط مهمان ها و خانواده دو طرف به عروس و داماد تقدیم می شود. زیر لفظی هم حین خواندن خطبه عقد و پیش از بله گفتن عروس به او اعطا می شود. معمولا زیر لفظی شامل سرویس طلا، انگشتر یا گردنبند طلا، النگو طلا و نیم ست طلا است.

هدیه طلا در حین مراسم عقد

خرید طلا در دوران عقد

مدت زمان نامزدی ممکن است چند ماه یا چند سال باشد خانواده داماد در هر عید و مناسبت خاص، برای عروس هدایای مختلفی را تقدیم می کنند که در این بین تمام هدایا، هدیه طلا ارزشمندتر از همه است که در اعیادی مثل: عید قربان، فطر، غدیر، عید نوروز ، چهار شنبه سوری، روز زن و روز تولد به خانه عروس خانم ها برده می شود.

خرید طلا در دوران عقد

چه طلا هایی برای عروس خریده می شود ؟

اگر بخواهیم درباره طلا هایی که برای عروسی باید خریده شود بحث کنیم باید بگوییم که بعد از خرید طلا های دوران نامزدی آخرین مرحله خرید طلا،  خرید سرویس طلای عروس است که شامل دستبند، گوشواره و گردنبند است. ناگفته نماند بعضی از خانواده های ایرانی خرید طلا عروسی را پیش از برگزاری مراسم عقد انجام داده و برخی دیگر هم این خرید را پس از عقد و قبل از عروسی انجام می دهند که این کاملا شخصی است.

خرید سرویس طلا برای عروسدر بین خرید سرویس کامل یا نیم ست بسیاری از خانواده ها هم بجای سرویس طلا، خرید نیم ست طلا که شامل یک جفت گوشواره و گردنبند است را انجام می دهند. خرید طلا برای عروس فقط مختص دوران عقد و ازدواج نیست و  خرید طلا پس از عروسی هم انجام می شود خرید طلا برای تولد، هدیه طلا برای سالگرد ازدواج و آشنایی و روز زن از جمله مناسبت هایی هستند که همچنان خرید طلا در آنها جریان دارد.

شما چه آداب و رسومی در شهر خود برای خرید طلا دارید؟ در قسمت دیدگاه ها از آداب و رسوم هر شهر برای خرید طلا برای عروس بنویسید.

 

5/5 - (2 امتیاز)
14/اسفند/1401
به اشتراک بگذارید
معرفی بهترین باغ های عروسی ثبت باغ تالار عروسی

بیشتر بدانید

کندی بار چیست و چه استفاده ای دارد؟
تالار عروسی برای 200 نفر به همراه قیمت
چه روزهایی برای عقد مناسب نیست
مراسم ماه عسل چگونه است؟
10 راه برای انتخاب تشریفات مجالس خوب
10 راه برای انتخاب تشریفات مجالس خوب
بیشتر بخوانیم
بهترین باغ تالار های گرمدره

بیشتر بدانید

باغ عمارت همای
باغ عمارت همای به همراه قیمت ورودی
باغ عروسی هانا
باغ تالار هانا به همراه قیمت و لوکیشن
باغ تالار سعادت
باغ تالار سعادت
بیشتر بخوانیم

بیشتر بدانید

کندی بار چیست و چه استفاده ای دارد؟
تالار عروسی برای 200 نفر به همراه قیمت
چه روزهایی برای عقد مناسب نیست
مراسم ماه عسل چگونه است؟
10 راه برای انتخاب تشریفات مجالس خوب
10 راه برای انتخاب تشریفات مجالس خوب
در دوران نامزدی در مورد چه مسائلی صحبت کنیم
در دوران نامزدی در مورد چه مسائلی صحبت کنیم ؟
لیست خرید چمدان عروس و داماد
لیست خرید چمدان عروس و داماد شامل چه مواردی است؟
بیشتر بخوانیم
مطالب اخیر

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*