آشنایی با وظايف مهم خانواده داماد در بله برون

وظايف خانواده داماد در بله برون

بعد از کش و قوس های خواستگاری و مراحل آشنایی خانواده های عروس و داماد بله برون رسمی ترین و جدی ترین مراسمی است که کمی از خواستگاری مفصل تر است و به فاصله چند روز بعد از آن برگزار می شود. خانواده عروس میزبان این مراسم است. بله برونوظايف مهم خانواده داماد در بله برون نسبت به عروسی مراسم خصوصی‌‌ تری است. امروزه به شکل کاملا خصوصی و با حضور خانواده دو طرف و به صورت کم جمعیت برگزار ‌‌می ‌شود. و فقط بزرگان فامیل و اقوام نزدیک مانند عمه، عمو، دایی، خاله دعوت ‌‌می‌ شوند.

با توجه به این که مراسم بله برون یک مراسم ساده و رسمی است اهمیت این مراسم از مراسم عقد مهم تر است زیرا در این مراسم هر دو خانواده با حضور بزرگ تر های فامیل بر سر موضوعاتی مانند : میزان مهریه، شیربها، جهیزیه، تعیین تاریخ عقد و عروسی و . . . توافق می‌ کنند و این توافق می‌تواند کتبی یا شفاهی باشد که البته توافق کتبی و قید کردن شرایط و توافقات بصورت کتبی در دفتر بله برون بهتر است.

همان طور که گفتیم میزبان این مراسم خانواده دختر است و بله برون با توجه به تعداد مهمان ها در صورت خصوص بودن در خانه پدر عروس برگزار می‌شود و از همین رو نیز پذیرایی و تدارکات مراسم نیز بر عهده خانواده عروس است، بیشتر خانواده ها از تالار ها و سالن های کوچک برای برگزاری مراسم بله برون استفاده می کنند در صورتی که تعداد مهمان ها زیاد بودند و خانه پدری عروس کوچک باشد می‌توان یک خانه یا یک تالار کوچک را برای برگزاری بله برون اجاره کرد.

در بیشتر خانواده ها رسم بر این است که در صورت توافق در مراسم بله برون خانواده عروس کیک بله برون را تدارک می‌بینند، که بعد از بله گفتن عروس توسط عروس و داماد بریده می ‌شود.

هدایا و وسایلی که خانواده داماد برای بله برون بخرد

هدایای خانواده داماد به عروس در بله برون

در این شب خانواده داماد وظایفی را دارد هدایای خانواده داماد در مراسم بله برون معمولا در طبق ها و سینی ‌‌‌‌های تزیین شده آورده می ‌شوند، که شامل موارد زیر هستند  :

در شب بله برون علاوه بر خرید گل و شیرینی و میوه، معمولا خانواده داماد هدایایی را از قبیل یک انگشتر یا یک گردنبند به عنوان نشان به عروس هدیه می برد.

هدایای خانواده داماد به عروس در بله برونعلاوه بر انگشتر روسری یا چادر عروس و یا یک قواره پارچه را نیز به او هدیه می دهند.

کله قند تزئین شده نیز در بعضی از خانواده ‌‌‌ها رسم است که با خود ‌‌به عنوان هدیه می ‌برند که این کله قند باید توسط برادر یا دایی عروس خانم با یک تیشه قند شکن تزئین شده، شکسته شود.

کله قند و دفتر بله برونامروزه در کنار انگشتر و چادر و روسری که نماد اصلی بله برون هستند تعداد زیادی از خانواده ها خرید هایی مانند مانتو، پیراهن، روسری و کیف و تعدادی لوازم آرایش هم برای عروس شان به عنوان هدیه می برند که این موارد جز رسوم اصلی نیست.

لباس مناسب برای عروس و داماد برای بله برون باید بسیار شکیل و ساده و ملیح باشد داماد می تواند لباسی که حالت اسپورت تری نسبت به عقد داشته باشد را بپوشد. یعنی اگر قرار است برای عقد کت و شلوار پوشیده شود، بهتر است برای بله برون کت تک و پیراهن اسپورت و با رنگ روشن پوشیده شود.

عروس خانم هم  بهتر است لباسی ساده و به رنگ روشن بپوشد. مثلا یک شومیز و شلوار و یا کت و دامن بپوشید. همچنین بهتر است از آرایش های غلیظ و اغراق شده بپرهیزید و یک آرایش ملیح و ملایم را داشته باشید.

آشنایی بیشتر با آداب و روسم و وظایف خانواده داماد در بله برون در فرهنگ ما

  • بعد از گل خواستگاری که باید بسیار خاص و مورد توجه باشد، زیبایی و شیک بودن گل بله برون نیز برای عروس خانم در اولویت است از این رو خانواده داماد یک سبد و یا یک دسته گل بسیار زیبا را تدارک می بینند. خرید گل و شیرینی از طرف خانواده داماد، برای حضور در این مراسم ضروری است.
  • انگشتر نشان یکی دیگر از هدایای خانواده داماد برای عروس است.
  • دفتر بله برون آماده که خانواده داماد می ‌توانند از بسیاری از مراکز خرید تهیه کنند. معمولا مواردی از قبیل میزان و مقدار مهریه و شیر بها، تاریخ عقد و عروسی و تمام توافقات بین خانواده ها و قرار داد ها نوشته و توسط طرفین امضا می ‌شود.

آداب و روسم و وظایف خانواده داماد در بله برون در فرهنگ ما

  • تعیین مهریه مهم ترین مساله ای است که در شب بله برون در باره ی آن بحث می شود.
  • مهم ترین بحث در این مراسم درباره میزان مهریه، شیر بها، وضعیت شغل داماد، مسکن و تاریخ عقد و عروسی و جزییات این برنامه ها است.
  • انتخاب یک زمان مناسب برای تاریخ عقد و عروسی
  • نحوه چگونگی مراسم و  تعداد مهمان ها
  • تقسیم کار و هماهنگی بهتر در مراسم
4.4/5 - (10 امتیاز)
01/بهمن/1401
به اشتراک بگذارید
معرفی بهترین باغ های عروسی ثبت باغ تالار عروسی

بیشتر بدانید

کندی بار چیست و چه استفاده ای دارد؟
تالار عروسی برای 200 نفر به همراه قیمت
چه روزهایی برای عقد مناسب نیست
مراسم ماه عسل چگونه است؟
10 راه برای انتخاب تشریفات مجالس خوب
10 راه برای انتخاب تشریفات مجالس خوب
بیشتر بخوانیم
بهترین باغ تالار های گرمدره

بیشتر بدانید

باغ عمارت همای
باغ عمارت همای به همراه قیمت ورودی
باغ عروسی هانا
باغ تالار هانا به همراه قیمت و لوکیشن
باغ تالار سعادت
باغ تالار سعادت
بیشتر بخوانیم

بیشتر بدانید

کندی بار چیست و چه استفاده ای دارد؟
تالار عروسی برای 200 نفر به همراه قیمت
چه روزهایی برای عقد مناسب نیست
مراسم ماه عسل چگونه است؟
10 راه برای انتخاب تشریفات مجالس خوب
10 راه برای انتخاب تشریفات مجالس خوب
در دوران نامزدی در مورد چه مسائلی صحبت کنیم
در دوران نامزدی در مورد چه مسائلی صحبت کنیم ؟
لیست خرید چمدان عروس و داماد
لیست خرید چمدان عروس و داماد شامل چه مواردی است؟
بیشتر بخوانیم
مطالب اخیر

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*