آشنایی با هدف اصلی ازدواج و زندگی مشترک

هدف اصلی ازدواج برای خانم ها و آقایان

مسلما هدف هر فرد از ازدواج متفاوت است اما اگر پاسخ درستی برای سوال “هدف اصلی ازدواج چیست؟” بیابید مطمئنا هدف هایهدف اصلی ازدواج و زندگی مشترک درستی از ازدواج و تشکیل خانواده خواهید داشت و همین امر نیز سبب تشکیل خانواده ای شاد و موفق خواهد بود چرا که از ابتدا هدف ها مشخص شده و زوج ها با برنامه ای دقیق به سوی تشکیل زندگی ای جدید خواهند رفت.
جشن اینجا” در این مقاله سعی دارد اهداف اصلی ازدواج و همچنین دلایل ازدواج خانم ها و آقایان را شناسایی و به صورت مفصل آن ها را بررسی کند.

دلایل منطقی ازدواج

همانطور که قبلا اشاره شد توجه به دلایل منطقی ازدواج سبب تعالی و رشد فرد می شود و عدم توجه به آن نیز معمولا افراد را با مشکلات زیادی مواجه خواهد کرد که در نهایت منجر به عدم رضایت زوج ها از زندگی و یا شکست خواهد شد که این شکست جزو بد ترین و سخت ترین شکست های زندگی هر فرد محسوب می شود چرا که سبب بیمار شدن روح و جسم فرد می شود. در ادامه برخی از دلایل منطقی ازدواج را بررسی خواهیم کرد:

 • ازدواج برای خودشناسی: در ازدواج تمامی نقاط مثبت، نقطه ضعف ها و همچنین استعداد ها و توانایی های نهفته آشکار می شود چرا که در ازدواج، دو فرد مانند آینه در مقابل یکدیگر هستند و همین امر سبب خودشناسی هر دو می شود.
 • ازدواج برای خوشبختی: از ازدواج به عنوان واقعی ترین و موثر ترین پیوند انسانی یاد می شود به همین دلیل نیز تاثیر بسیاری در خوشبختی یک فرد دارد. با توجه به تحقیقات انجام شده احساس خوشبختی و رضایت از زندگی در افراد متاهل بیشتر از افراد مجرد است.
 • قانون طبیعت و هستی: نه تنها انسان بلکه تمام موجودات از ابتدای آفرینش جهان هستی به صورت زوج آفریده شده اند و به این صورت سبب تکامل یکدیگر می شوند در نتیجه یکی از دلایل مهم ازدواج را می توان قانون طبیعت دانست.
 • تعالی و رشد با ازدواج: همواره با ازدواج مسئولیت های افراد بیشتر از پیش خواهد شد در نتیجه همیشه با چالش های جدیدی رو به رو خواهند بود که لازمه پیروزی در این چالش ها تلاش بیشتر و همچنین ارتقا خود است. با به دست آوردن نقش های جدید در جامعه به واسطه ازدواج، تجربه های جدیدی کسب می شود که خارج از این نقش به هیچ عنوان نمی توان آن ها را تجربه و یا درک کرد.
 • ارضای میل جنسی و فرزند آوری: همانطور که می دانید یکی از مهم ترین نیاز های انسان، نیاز جنسی است که با ازدواج می توان بستر آرام، سالم و همچنین مطمئنی را برای رفع چنین نیازی فراهم آورد.

دلایل منطقی ازدواج

دلایل نادرست ازدواج

جستجوی استقلال با ازدواج: هیچگاه نباید به این دید به ازدواج نگاه کرد که با ازدواج مستقل خواهید شد چرا که برای داشتن ازدواجی موفق باید ابتدا مستقل شد. مستقل شدن درونی است پس با عوامل بیرونی هیچگاه نمی توان به کمبود های درونی پایان داد.
ازدواج کردن به دلیل این که همه ازدواج می کنند: مشاهده شده است که بسیاری از افراد هیچ دلیل خاصی برای ازدواج ندارند و وقتی از آن ها سوال می کنیم که چرا به فکر ازدواج هستید چنین پاسخ هایی را از زبان آن ها می شنوید “ازدواج می کنیم چون دیگر سن ازدواجمان فرا رسیده است” و یا پاسخ دیگر این است که “همه ازدواج می کنند.” اگر شما نیز جزو افرادی هستید که به این دلیل ازدواج می کنید باید به شما بگوییم که یکی از بزرگترین اشتباه های زندگی خود را مرتکب می شوید و شما به بلوغ احساسی و فکری نرسیده اید.
در ادامه به دیگر دلایل نادرست ازدواج اشاره خواهیم کرد:

 • ازدواج اجباری
 • صرفا به دلیل رفع نیاز جنسی
 • دلایل اقتصادی
 • ازدواج ابزاری
 • التیام روابط شکست خورده
 • احساس ترحم
 • احساس تهی بودن و کمبود

چرا ازدواج می کنیم؟

همانطور که قبلا اشاره شد با یک ازدواج سالم می توان روح و جسم را جلا داد اما پرسش اصلی برای بسیاری از افراد این است که “چرا ازدواج می کنیم؟”
ازدواج پیوندی است که سبب تکامل انسان ها در همه ابعاد زندگی می شود. آرامش، پیشرفت، تعالی و همچنین تجاربی که افراد با ازدواج به آن دست می یابند هرگز به تنهایی ممکن نیست حال فرقی نمی کند که یک فرد چقدر در زندگی مجردی اش موفق و بی نیاز است چرا که روزی همه افراد به این نتیجه می رسند که باید گام مهم و اساسی زندگی خود را بردارند و به مرحله بعدی یعنی دوران تاهل قدم بگذارند؛ در چنین شرایطی است که باید به خوبی دلایل خود را از ازدواج مشخص کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید.

چرا ازدواج می کنیم

دلایل ازدواج خانم ها

برخی از دلایل ازدواج خانم ها عبارتند از:

 • عشق و محبت
 • تعادل در زندگی و سلامت روان
 • کانون آسایش
 • رفع نیاز جنسی

دلایل ازدواج آقایان

 • داشتن همدم
 • تولید مثل و ماندگاری نسل
 • رسیدن به تعادل در زندگی
 • آرامش و نوازش روحی
5/5 - (1 امتیاز)
18/دی/1401
به اشتراک بگذارید
معرفی بهترین باغ های عروسی ثبت باغ تالار عروسی

بیشتر بدانید

کندی بار چیست و چه استفاده ای دارد؟
تالار عروسی برای 200 نفر به همراه قیمت
چه روزهایی برای عقد مناسب نیست
مراسم ماه عسل چگونه است؟
10 راه برای انتخاب تشریفات مجالس خوب
10 راه برای انتخاب تشریفات مجالس خوب
بیشتر بخوانیم
بهترین باغ تالار های گرمدره

بیشتر بدانید

باغ عمارت همای
باغ عمارت همای به همراه قیمت ورودی
باغ عروسی هانا
باغ تالار هانا به همراه قیمت و لوکیشن
باغ تالار سعادت
باغ تالار سعادت
بیشتر بخوانیم

بیشتر بدانید

کندی بار چیست و چه استفاده ای دارد؟
تالار عروسی برای 200 نفر به همراه قیمت
چه روزهایی برای عقد مناسب نیست
مراسم ماه عسل چگونه است؟
10 راه برای انتخاب تشریفات مجالس خوب
10 راه برای انتخاب تشریفات مجالس خوب
در دوران نامزدی در مورد چه مسائلی صحبت کنیم
در دوران نامزدی در مورد چه مسائلی صحبت کنیم ؟
لیست خرید چمدان عروس و داماد
لیست خرید چمدان عروس و داماد شامل چه مواردی است؟
بیشتر بخوانیم
مطالب اخیر

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*