چه روزهایی برای عقد مناسب نیست

روز و ساعت خوب برای عقد

در این بخش از سایت جشن اینجا می‌خواهیم بدانیم که چه روزهایی برای عقد مناسب نیست و چه روزهایی برای عقد خوب است. این موضوع شاید در ابتدا مهم جلوه نکند، اما به اهمیت این روزها توسط ائمه بسیار اشاره شده است. پس تا انتهای مطلب با ما باشید.
کوچک ترین واحد اجتماع در جامعه خانواده است. زمانی که خداوند برای هر نوع آفریده ای دو جنس مرد و زن مقرر کرد، و اهمیت تشکیل خانواده و ازدواج را بارها و بارها در قرآن کریم و یا توسط فرستادگانش متذکر شد، باید متوجه شد که ازدواج کردن در دین اسلام چقدر مهم و اساسی است. ازدواج دو نفر با خواندن صیغه عقد، به صورت رسمی و شرعی محقق می‌شود.

چرا ازدواج در زندگی افراد مهم است؟

علاوه بر تاکید اسلام که محققین بعد‌ها متوجه دلیل آن شدند، با چندین مورد از اهداف ازدواج و تشکیل خانواده آشنا شویم.

  • این روزها که همه در حال تکاپو برای داشتن زندگی بهتر و کامل تری هستند، ازدواج وسیله‌ای است که انسان را به آرامش می‌رساند. همچنین همسر فردی است که انسان با او انس می‌گیرد و محبت می‌کند. همسر می‌تواند محرم اسرار و دلسوز باشد.
  • پاکدامنی انسان به وسیله ازدواج است. انسان با ازدواج کردن به غرایز جنسی خود پاسخ درست داده و گناه مبرا می‌ماند. بنابراین ازدواج وسیله‌ای برای تامین سلامت جسم و ران انسان‌هاست.
  • تدوام نسل انسان نیز از اهمیت های غیرقابل انکار ازدواج است. ادامه نسل انسان و بشریت وابسته به ازدواج است. اما باید توجه داشت که همسر مناسبی در زندگی انتخاب کنیم تا فرزندان خوب و صالح داشته باشیم. همچنین باید در تربیت درست فرزندانمان بسیار تلاش کنیم تا انسان شریفی به جامعه و کشور بیافزاییم.

همانطور که گفتیم دین ما که کامل ترین دین‌هاست، به تشکیل خانواده و ازدواج درست، بسیار اهمیت می‌دهد. به طوری که همیشه شنیده اید که بدون ازدواج دین انسان کامل نمی‌شود‌. پیرو اهمیت عقد و ازدواج امام محمد باقر علیه السلام در روایتی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل کردند که: بنایی در اسلام برپا نشده که نزد خدا محبوب تر از ازدواج باشد. (منبع:کتاب وسائل الشیعه، جلد 20، صفحه 15)

بنابراین بهتر است مراسم عقد و خوانده شدن صیغه محرمیت و عقد، میان زوجین، در روزهای خوش یمن و مبارک انجام شود. تا زندگی مشترک‌شان به امید خدا، به مبارکی آغاز شود‌. در این مقاله قصد داریم روزهای خوش یمن برای ازدواج و عقد را به شما عزیزان معرفی کنیم.

روزهای خوش یمن هفته برای ازدواج

بسیاری از افراد برای انجام عقد و ازدواج به روزهای انتخابی‌شان بر اساس موقعیت خود تصمیم می‌گیرند. اما بهتر است از لحاظ شرعی نیز به ایام عقد توجه داشته باشند.
در ابتدا باید گفت که روزهای مناسبت‌های مذهبی مبارک برای انجام عقد مناسب است. اما ایام شهادت و سوگواری اصلا مناسب نیست‌.
از میان ایام هفته، بهترین روز برای خواندن خطبه عقد، روز جمعه است. این روز توسط ائمه اطهار نیز توصیه شده است. البته روزهای دیگر مانند شنبه، یکشنبه، پنجشنبه نیز توصیه شده است.‌ اما بهترین‌شان روز جمعه است.
بنابر روایات، روزهای ششم و هفتم و هشتم و دوازدهم و چهاردهم و پانزدهم و بیست و هفتم ماه قمری برای انجام خواستگاری و جواب گرفتن، یا ازدواج مناسب است.
از روزهایی که نباید عقد انجام گیرد ، روز و شب چهارشنبه است. از ایام ماه نیز، روز‌های سوم، پنجم، سیزدهم،‌شانزدهم، بیست و یکم، بیست و چهارم و بیست و پنجم ماه قمری است. بیست و هشتم به بعد ماه قمری برای خواندن عقد محاق است. مگر اینکه فرد صدقه دهد و دعاهای مخصوص را بخواند.
در میان ماه‌های سال نیز، بهترین ماه عقد شوال است.

Rate this post
24/مرداد/1402
به اشتراک بگذارید
معرفی بهترین باغ های عروسی ثبت باغ تالار عروسی

بیشتر بدانید

کندی بار چیست و چه استفاده ای دارد؟
تالار عروسی برای 200 نفر به همراه قیمت
چه روزهایی برای عقد مناسب نیست
مراسم ماه عسل چگونه است؟
10 راه برای انتخاب تشریفات مجالس خوب
10 راه برای انتخاب تشریفات مجالس خوب
بیشتر بخوانیم
بهترین باغ تالار های گرمدره

بیشتر بدانید

باغ عمارت همای
باغ عمارت همای به همراه قیمت ورودی
باغ عروسی هانا
باغ تالار هانا به همراه قیمت و لوکیشن
باغ تالار سعادت
باغ تالار سعادت
بیشتر بخوانیم

بیشتر بدانید

کندی بار چیست و چه استفاده ای دارد؟
تالار عروسی برای 200 نفر به همراه قیمت
چه روزهایی برای عقد مناسب نیست
مراسم ماه عسل چگونه است؟
10 راه برای انتخاب تشریفات مجالس خوب
10 راه برای انتخاب تشریفات مجالس خوب
در دوران نامزدی در مورد چه مسائلی صحبت کنیم
در دوران نامزدی در مورد چه مسائلی صحبت کنیم ؟
لیست خرید چمدان عروس و داماد
لیست خرید چمدان عروس و داماد شامل چه مواردی است؟
بیشتر بخوانیم
مطالب اخیر

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*